Polisa na życie – co warto wiedzieć, zanim podpiszesz umowęNajczęściej spotykane polisy na życie obejmują śmierć osoby ubezpieczonej. Ich podstawowym celem jest zaspokojenie potrzeb finansowych bliskich ubezpieczonego, powstałych na skutek jego śmierci. Zastanawiasz się, co warto wiedzieć, zanim podpiszesz umowę polisy na życie? Przeczytaj o tym w tym artykule. 

Czym kierować się przy wyborze polisy na życie? 

Polisy na życie w swoim podstawowym kształcie to ubezpieczenia, które nie tyle chronią Ciebie, ile Twoich bliskich. Zabezpieczają ich w momencie, gdy Ciebie zabraknie, a przychody rodziny drastycznie zmaleją, mogąc nie poradzić sobie z zabezpieczeniem potrzeb Twoich bliskich. Ubezpieczenie na życie można potraktować jako dodatkowe wsparcie dla bliskich, które przez długi okres może pomóc im utrzymać standard życia na dotychczasowym poziomie. W jaki sposób jednak podjąć decyzję o wyborze odpowiedniej polisy na życie? Co warto wiedzieć, zanim podpiszesz umowę?

Najważniejszą kwestią, nad jaką powinieneś się zastanowić, zanim podpiszesz umowę jest określenie Twoich indywidualnych potrzeb i sytuacji. Bardzo ważne jest, aby suma ubezpieczenia jak najlepiej pokryła w przyszłości te potrzeby. Często jednak konieczne jest wypracowanie kompromisu między pożądaną sumą ubezpieczeniową oraz płaconą przez okres trwania ubezpieczenia składką. 

Istotna kwestia – warunki wypłaty ubezpieczenia

Jeżeli decydujesz się na określone ubezpieczenie, powinieneś posiadać całkowitą gwarancję, że jego suma będzie faktycznie wypłacona wskazanym przez Ciebie uposażonym. Warto wybrać ofertę, która gwarantuje jasne i przejrzyste procedury wypłaty świadczenia. W tym celu warto zapoznać się dokładnie z Ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU), które określają wszystkie ewentualności, w których świadczenie może nie zostać wypłacone lub nie zostanie wypłacone w pełnej wysokości.

Warto jednak zauważyć, że podstawowa polisa na życie nie obejmuje wszystkich przypadków, chroni ona wyłącznie uposażonych na wypadek śmierci ubezpieczonego. Co jednak w przypadku wypadku lub choroby uniemożliwiającej pracę? Warto zabezpieczyć się również przed takimi sytuacjami. Z tego powodu warto upewnić się, że do wybranej polisy na życie możliwe będzie zawarcie umów dodatkowego ubezpieczenia, które zagwarantują pomoc zarówno Tobie, jak i Twojej rodzinie.

Elastyczność – dopasowana polisa na życie

Zastanawiasz się, czy potrzebujesz ubezpieczenia na życie? Jesteś jeszcze młody i nie wiesz nawet, kogo miałbyś uposażyć? Twoja sytuacja życiowa z czasem będzie ulegała zmianie, a wraz z nią zmieniać będą się Twoje oczekiwania względem ubezpieczenia. Odpowiednia polisa na życie powinna gwarantować możliwość zmiany sumy ubezpieczenia, a także zawarcia dodatkowych umów ubezpieczeniowych, rozszerzających zakres umowy podstawowej.

Pamiętaj również, że każde zawarcie umowy ubezpieczenia wiąże się z oceną Twojego stanu zdrowia, więc najkorzystniej jest zawrzeć je w jak najmłodszym wieku, gdy Twoje zdrowie jest dobre. Z drugiej strony jednak pogorszenie się stanu zdrowia ubezpieczonego podczas trwania umowy ubezpieczenia nie ma realnego wpływu na wysokość sumy ubezpieczenia czy składki. Co więcej, umowę na życia możesz zawrzeć nawet w podeszłym wieku, jednak warto wtedy szczególnie dokładnie zwrócić uwagę na warunki zawarte w OWU. Wybierając polisę na życie warto skorzystać z usług doświadczonego ubezpieczyciela, jakim jest Pru.