Rzeczywistość zdrowia psychicznego - wsparcie dla siebie i innych‍Zdrowie psychiczne jest kluczowym elementem naszego dobrego samopoczucia. Ważne jest, aby znać realia związane ze zdrowiem psychicznym i wsparciem, aby móc pomóc komuś, kto tego potrzebuje, lub samemu rozpoznać, kiedy potrzebuje się pomocy. Niniejszy artykuł zawiera informacje o różnych rodzajach problemów ze zdrowiem psychicznym, oznakach świadczących o tym, że możesz mieć z nimi problemy oraz o tym, gdzie możesz uzyskać pomoc, jeśli jej potrzebujesz.

Co to jest zdrowie psychiczne?

Zdrowie psychiczne to poziom emocjonalnego i psychologicznego dobrostanu jednostki. Dotyczy tego, jak jednostki czują się i odnoszą do siebie, innych i otaczającego je świata. Obejmuje myśli, uczucia, interakcje społeczne, zachowanie, wybór stylu życia, a także postrzegane przez siebie kompetencje w radzeniu sobie z codziennym życiem. Problemy ze zdrowiem psychicznym są powszechnym problemem dla wielu ludzi - w danym roku doświadcza ich około jeden na pięciu Kanadyjczyków. Problemy ze zdrowiem psychicznym mogą być spowodowane wieloma czynnikami: genetyką; chorobami fizycznymi, takimi jak demencja lub choroby serca; nadużyciami lub urazami; stresującymi wydarzeniami życiowymi; cechami osobowości; mechanizmami radzenia sobie z problemami, takimi jak nadużywanie substancji lub samookaleczanie; reakcjami na niektóre leki; reakcjami na inne choroby, takie jak cukrzyca lub HIV/AIDS, które powodują wahania nastroju lub utratę pamięci. Jeśli masz problemy z własnym zdrowiem psychicznym, możesz zrobić wiele rzeczy:

  • Jeśli masz wrażenie, że twoje zdrowie psychiczne się pogarsza, zgłoś się do kogoś i natychmiast daj mu znać.
  • W sytuacjach kryzysowych można zwrócić się do członka rodziny lub przyjaciela albo skorzystać z aplikacji samopomocowej.
  • Jeśli cierpisz na depresję lub lęk, spróbuj zacząć przyjmować leki antydepresyjne i porozmawiaj z lekarzem o poradnictwie.
  • Znajdź dobrego terapeutę, który wspólnie z Tobą zastanowi się, co dzieje się w Twoim życiu i jak można je poprawić.

Znaki ostrzegawcze, że możesz mieć problem

Niektóre z sygnałów ostrzegawczych świadczących o tym, że możesz mieć problem ze zdrowiem psychicznym, to - ciągłe odczuwanie niepokoju lub zmartwień, nawet jeśli nie ma ku temu żadnego powodu - Trudności z koncentracją i jasnym myśleniem - Nadmierna senność lub problemy z zasypianiem - Nadmierne spanie lub problemy z zasypianiem - Uczucie zmęczenia bez powodu; brak energii lub motywacji - Poczucie przygnębienia lub beznadziejności, jakby sytuacja nigdy nie miała się poprawić To tylko niektóre z sygnałów ostrzegawczych. Jeśli obawiasz się, że możesz mieć problemy ze zdrowiem psychicznym, ważne jest, abyś z kimś o tym porozmawiał. Osoby zajmujące się zdrowiem psychicznym mogą zaoferować wsparcie, wskazówki i porady, jak radzić sobie ze swoim samopoczuciem.