Jak radzić sobie z natrętnym zachowaniem teściowejPosiadanie teściowej jest jak posiadanie dodatkowej pary rodziców. Ta dynamika może być czasem trudna i niezręczna. Wiele synowych czuje się tak, jakby w kontaktach z teściową stąpały jak po skorupce jajka. Próba znalezienia równowagi między zapewnieniem jej wystarczającej przestrzeni i poszanowaniem jej granic, a jednocześnie utrzymaniem zdrowych relacji może być trudna. Na szczęście istnieje kilka prostych strategii, które mogą złagodzić napięcia i pomóc teściom lepiej się dogadać.

Zacznij od ustalenia granic i sprecyzowania swoich oczekiwań

W kontaktach z teściową ważne jest wczesne ustalenie granic i sprecyzowanie oczekiwań. Jedną z trudności w tej dynamice jest to, że niektóre synowe mają poczucie, że nie mogą wyrazić swoich uczuć. Może to prowadzić do narastania frustracji i pretensji do teściowej, że nie respektuje ich granic. Gdy oczekiwania są niejasne, synowe mogą mieć poczucie, że są tłamszone. Określenie granic od samego początku pomoże uniknąć takich uczuć i ułatwi życie obu stronom. Ważne jest, aby porozmawiać o tym, czego oczekujesz od teściowej, aby uniknąć niespodzianek w przyszłości. Na przykład, jeśli chcesz, aby pytała, zanim się zaangażuje, lub jeśli musi być poinformowana, zanim zostaną poczynione plany, upewnij się, że obie strony wcześniej uzgodnią te warunki. Pomocne będzie także sporządzenie listy "nie" i "nie", których teściowa musi przestrzegać w kontaktach z dziećmi i małżonkiem. Przyczyną jej zachowania może być brak poczucia własnej wartości lub potrzeba uwagi ze strony innych. Zanim zaczniesz jej współczuć, musisz zrozumieć, w czym tkwi problem.

Komunikuj się z szacunkiem, ale wyraźnie

Nawet jeśli jest to dla ciebie trudne, komunikuj się z teściową z szacunkiem, ale jasno. Rozmawiając z nią, staraj się być cywilizowany i szczery. Pomoże jej to uszanować twoje potrzeby i granice, a jednocześnie utrzymać z nią dobre relacje. Jeśli czujesz się przytłoczona zachowaniem teściowej, cofnij się o krok i oceń sytuację. Co wywołuje twój dyskomfort? Czy zbyt często pojawia się w twojej przestrzeni? Niepotrzebnie przerywa rozmowy? Jeśli tak, zadaj sobie pytanie, jak chcesz sobie poradzić z tą sytuacją. Możesz spokojnie i z szacunkiem omówić z nią te kwestie w sposób niekonfrontacyjny. Jedną z najważniejszych strategii, o których należy pamiętać w kontaktach z teściową, jest to, że nie wolno pozwolić, aby jej krytyka miała na nas wpływ. Łatwo jest być wrażliwym na jej opinię, ale jeśli chcesz jak najlepiej dla swojego małżeństwa i szczęścia, ważne jest, aby nie pozwolić, by to, co mówi, stanęło na przeszkodzie.