Jak wytłumaczyć rodzicom, że nie chcesz mieć dzieciPosiadanie dzieci jest dla większości dorosłych naturalną koleją rzeczy. Tego właśnie pragnie większość ludzi, prawda? Dla tych, którzy tak nie uważają, odmowa posiadania dzieci to poważna sprawa. Rodzice będą pytać "DLACZEGO?" i będą zdezorientowani, jeśli powiesz im, że nie chcesz mieć dzieci, bo po prostu nie potrafią sobie wyobrazić, że w Twojej przyszłości nie będzie biegania po domu. Ale dla wielu osób jest to całkowicie uzasadniona decyzja i oto dlaczego odmowa prokreacji jest całkowicie w porządku - a nawet zdrowa - dla niektórych osób.

Argumenty na poparcie braku potomstwa

Argumenty na poparcie braku potomstwa są zawsze przekonujące. Zostały one wykorzystane przez wielu, aby uzasadnić swoją decyzję o nieposiadaniu dzieci. Niektórzy twierdzą, że nie byliby w stanie utrzymać dziecka lub byliby zbyt zajęci swoją karierą. Inni twierdzą, że posiadanie dzieci zabrałoby czas, który mogliby poświęcić swoim bliskim. KIlka z nich:

  • To Twoje ciało. Ciało kobiety jest jej własne. Nie należy do nikogo innego. Twoje ciało jest jedynym, jakie będziesz miała, więc musi to być coś, z czego jesteś zadowolona. Jeśli nie chcesz brać na siebie odpowiedzialności za dziecko i wszystkiego, co się z tym wiąże, nie ma nic złego w odmowie.
  • Nie wyobrażasz sobie spędzenia życia z małymi istotami. Dla wielu osób pomysł spędzenia życia z małymi, wymagającymi istotami brzmi jak koszmar. Jeśli jesteś jedną z tych osób, dobrze jest wziąć pod uwagę wszystkie aspekty swojego życia przy podejmowaniu decyzji o posiadaniu lub nieposiadaniu dzieci. Być może chcesz mieć dzieci w przyszłości i to jest wspaniałe! Ale jeśli wiesz na pewno, że ich nie chcesz, to nie ma powodu, aby czuć, że czegoś w Twoim życiu brakuje.
  • Cenisz swoją niezależność. Dzieci wymagają dużego nakładu pracy i często poświęcenia czasu, pieniędzy i energii. Być może nie chcemy mieć dzieci, ponieważ lubimy być niezależni. Posiadanie dzieci będzie wymagało podejmowania decyzji dotyczących ich edukacji, warunków życia i wielu innych. Posiadanie dzieci znacząco zmieni nasze życie, dlatego ważne jest, abyśmy byli gotowi na te zmiany, zanim zdecydujemy się na rodzicielstwo.
  • Boisz się utraty wolności. Jeśli jesteś introwertykiem, możesz wahać się, czy mieć dzieci, ponieważ wiesz, że rodzicielstwo to praca 24 godziny na dobę, a to nie jest życie dla Ciebie. Inne osoby boją się, że zostanie im odebrana wolność i wolałyby wieść swobodne życie, nie martwiąc się o cudze potrzeby.

Oczekuj zrozumienia swoich decyzji

Tak na prawdę wielu rodziców męczy swoje dorosłe dzieci pytaniami o potomstwo, nie zdając sobie sprawy, że mogą ich tym ranić. Nie biorą pod uwagę, że brak potomstwa może nie wynikać z braku chęci ale z problemów zdrowotnych. Postanowienie nie posiadania potomstwa to poważna decyzja, jednak każdy kto ją podejmuje jest świadomy i w tej decyzji trzeba go tylko i wyłącznie wspierać.