Jak wyhodować rząd truskawek w przydomowym ogródkuTruskawki to jedne z najłatwiejszych owoców do uprawy w domu. Nie potrzebują dużo miejsca, nie są wybredne, jeśli chodzi o glebę i nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych, gdy już się zadomowią. Jeśli masz odpowiednie warunki, możesz je nawet uprawiać w pojemnikach na balkonie lub na podwórku. Oto kilka wskazówek, jak wyhodować rząd truskawek w przydomowym ogródku. Co więcej, uprawa truskawek to także doskonały sposób na zainteresowanie dzieci ogrodnictwem! Przy odrobinie wcześniejszych przygotowań i wskazówkach z Twojej strony, gdy nadejdzie czas sadzenia, Twoje dziecko będzie mogło poznać tajniki uprawy własnego jedzenia w domu.

Wybierz właściwe miejsce

Należy wybrać miejsce o pełnym lub częściowym nasłonecznieniu. Należy również unikać obszarów narażonych na powodzie lub silne wiatry. Bez względu na to, czy zdecydujesz się na uprawę truskawek w podwyższonej grządce, czy w pojemniku, najpierw przygotuj glebę. Najlepszym sposobem na to jest dodanie do istniejącej gleby nowego materiału organicznego i starego kompostu. Celem jest utworzenie zdrowej warstwy materii organicznej, która będzie działać jak naturalna ściółka, tłumiąca chwasty i zapewniająca jagodom mnóstwo składników odżywczych w ziemi. Wskazówki dotyczące uprawy truskawek w rzędzie:

  • Rząd truskawek można wykorzystać, aby zachęcić dzieci do zajęcia się ogrodnictwem.
  • Podczas sadzenia wykop dla każdej rośliny truskawki rów o głębokości około 8 cali i szerokości około 12 cali. Na dnie rowu umieść 2-3-calową warstwę kompostu lub starego obornika, a następnie wypełnij go ziemią z grządki ogrodowej.
  • Sadzonki truskawek należy sadzić w odległości co najmniej 18 cali od siebie, aby miały miejsce do rozłożenia się, gdy zaczną rosnąć.
  • Rośliny powinny być dobrze nawodnione, ale nie należy ich podlewać nadmiernie. Truskawki są bardzo odporne na suszę i najlepiej radzą sobie, gdy podlewa się je co dzień lub dwa. - Jeśli sadzisz więcej niż jeden rząd, rozmieść je tak, aby między rzędami było dużo miejsca na rozrastanie się, ponieważ truskawki potrzebują dużo światła słonecznego.

Jak uprawiać truskawki w rzędzie

Uprawa truskawek w rzędach jest bardzo łatwa. Najważniejsze jest, aby dobrze je podlewać, ponieważ mogą być podatne na przesuszenie i więdnięcie. Ponadto należy zapewnić roślinom jakąś podporę, aby się nie przewracały i nie były obciążone przez własne owoce. Do tego celu można wykorzystać paliki lub kratki. Gdy nadejdzie czas sadzenia truskawek, należy upewnić się, że rośliny mają dostęp do wystarczającej ilości słońca i wody. Zazwyczaj truskawki powinny być sadzone w rzędzie oddalonym od siebie o około stopę i w dwóch rzędach po obu stronach. Dzięki temu rośliny truskawek będą miały dużo miejsca, aby się rozrosnąć i rozwinąć w zdrowe, wydajne krzewy.