Rodzaje klinów pod koła – jakie wybrać?

Zawodowi kierowcy doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest ustabilizowanie pojazdu przed rozpoczęciem procesów: załadunku, wyładunku czy też przeładunku towarów. Dzięki temu redukuje się ryzyko niekontrolowanego przemieszczenia pojazdu i ewentualnych wypadków. Pomagają w tym kliny. Z tego artykułu dowiesz się, czym one są, jakie są ich podstawowe rodzaje oraz czym kierować się przy zakupie.

W jakim celu stosuje się klin pod koła?

Choć ma niewielkie rozmiary, stanowi nieocenione wsparcie w codziennej pracy zawodowych kierowców i nie tylko. Mowa o klinie pod koła. Kliny wykorzystywane są po to, aby ustabilizować pojazd i zabezpieczyć się przed jego niekontrolowanym przemieszczeniem. Obecnie rekomendowane są nie tylko do samochodów ciężarowych i dostawczych, ale również do przyczep, maszyn oraz aut osobowych. Tak naprawdę w każdym z tych pojazdów warto posiadać klin. Czasami potrzebny jest w najmniej oczekiwanych momentach, np. po wypadku drogowym.

Czy klin to obowiązkowe wyposażenie pojazdu?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami kliny pod koła są obowiązkowym elementem wyposażenia pojazdu w przypadku każdej dwuosiowej przyczepy, której waga to 750 kg i więcej. W pozostałych autach i maszynach jest to element dobrowolny, jednak z doświadczenia wiemy, że warto go posiadać pod ręką.

Podstawowe rodzaje klinów pod koła

Na rynku dostępne są różne rodzaje klinów. Podstawowy podział wskazuje na materiał, z którego je wykonano. Standardowo są to kliny metalowe oraz wykonane z tworzywa sztucznego, w tym przede wszystkim wytrzymałej gumy. Ze względu na typ konstrukcji wyróżnia się kliny klasyczne jednoczęściowe oraz modele składane. Te drugie mają mniejszą nośność - sprawdzają się przede wszystkim przy mniejszych obciążeniach i łatwiejszych zadaniach. Ponadto w każdej z tych kategorii kliny dzieli się ze względu na swoją wytrzymałość i zdolność przenoszenia obciążeń przy zachowaniu stabilnej pozycji pojazdu.

Czym kierować się przy wyborze klinów?

Przed podjęciem decyzji zakupowej warto dokładnie zapoznać się ze specyfikacją techniczną wybranych modeli dostępnych na rynku. Następnie należy zestawić to ze swoimi realnymi potrzebami. Rekomenduje się zakup wysokiej jakości klinów jednoczęściowych z wytrzymałej gumy. Przeznaczone są do najtrudniejszych zadań. Stosuje się je przy pojazdach ciężarowych. Modele składane i metalowe lepiej sprawdzają się w przypadku niewielkich przyczep i aut osobowych.

Jakie akcesoria do klinów dokupić?

Poza klinami warto wyposażyć się w dedykowane akcesoria, które ułatwiają ich obsługę. Ciekawym wyborem są uchwyty klina w postaci tzw. kieszeni. Ułatwiają wysunięcie oraz wsunięcie klina pod koło i redukują ryzyko ewentualnych wypadków. W przypadku pojazdów ciężarowych warto wyposażyć się w uchwyt klina w postaci trzpienia, który pozwala na wyciągnięcie tego elementu z boku. Uchwyty i trzpienie mogą powstawać z różnych materiałów, dlatego warto sprawdzić ich właściwości i parametry techniczne. Rekomendujemy wybór produktów powstających z najbardziej wytrzymałych materiałów. Dłużej zachowają swoje podstawowe właściwości i zapewnią Ci poziom bezpieczeństwa, którego oczekujesz.