5 powodów, dla których kod witryny niweczy Twoje wysiłki w zakresie SEOTwoja strona internetowa to twarz Twojej firmy w sieci. To właśnie dzięki niej potencjalni klienci znajdują Cię, dowiadują się o Twojej ofercie i decydują, czy chcą z Tobą współpracować. Dlatego tak ważne jest, aby Twoja strona była zoptymalizowana pod kątem wyszukiwarek i przyjazna dla użytkowników. Podczas tworzenia strony internetowej SEO powinno być najwyższym priorytetem. Strona, która nie jest przyjazna dla SEO, może być ogromnym niepowodzeniem dla Twojej organizacji. Niezoptymalizowany kod utrudnia wyszukiwarkom odczytanie treści i pozycjonowanie strony www. Oznacza to, że Twoja strona może nie pokazywać się tak wysoko w wynikach wyszukiwania, jak mogłaby, gdyby była zakodowana optymalnie.

Jak kod witryny wpływa na SEO

Istnieje wiele różnych typów kodu, których możesz użyć do stworzenia swojej witryny. Niektóre z nich są bardziej czytelne dla wyszukiwarek niż inne. Jeśli do tworzenia witryny używasz edytorów WYSIWYG (what you see is what you get), prawdopodobnie używasz kodu HTML, który nie jest zbyt czytelny dla botów wyszukiwarek. Co jeszcze wpływa na SEO:

  • Brak semantycznego kodowania HTML - Semantyczny kod HTML to kod, który został zaprojektowany tak, aby miał sens zarówno dla ludzi, jak i robotów wyszukiwarek. Jest on pomocny przy tworzeniu witryny, ponieważ pozwala robotom wyszukiwarek wiedzieć, o czym jest treść. Dzięki temu mogą one łatwiej indeksować treść.
  • Nawigacja witryny utrudnia działania SEO - Nawigacja jest ważna zarówno dla odwiedzających, jak i dla SEO. Jeśli odwiedzający mogą łatwo poruszać się po Twojej stronie, prawdopodobnie pozostaną na niej dłużej. Jest też bardziej prawdopodobne, że staną się płacącymi klientami. Nawigacja powinna być przejrzysta, logiczna i łatwa do opanowania, aby odwiedzający mogli szybko znaleźć to, czego szukają. Jest to szczególnie ważne dla działań SEO.
  • Nieodpowiednie użycie anchor textów - Anchor text to klikalny tekst, który pojawia się w treści, linkach i obrazkach. Możesz użyć anchor text, aby połączyć jedną stronę z inną. Można go również używać do umieszczania odnośników do innych witryn.
  • Nieprawidłowe użycie metadanych - Metadane pozwalają na dodanie informacji o Twojej witrynie, które w innym przypadku nie byłyby widoczne dla botów wyszukiwarek. Obejmują one takie rzeczy, jak opis witryny, słowa kluczowe, daty publikacji i inne. Metadane można dodać do witryny za pomocą pól "opis" lub "słowa kluczowe" podczas instalacji witryny.

Wszystko ma znaczenie w SEO

Twoja witryna jest kluczowym elementem obecności Twojej firmy w sieci. Jest to w końcu pierwsza rzecz, z którą klienci wchodzą w interakcję, gdy szukają produktów lub usług. Dobra witryna może pomóc przyciągnąć i przekształcić potencjalnych klientów w klientów. Co jednak zrobić, jeśli chcesz, aby Twoja witryna zajmowała wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania, ale nie jest ona tak przyjazna dla SEO, jak mogłaby być? Twoja witryna może sabotować własne wysiłki jeszcze zanim odwiedzający ją użytkownik kliknie "enter". Dlatego tak ważne jest, aby upewnić się, że Twoja witryna jest zoptymalizowana pod kątem wyszukiwarek. Oznacza to, że kod witryny jest napisany w taki sposób, aby wyszukiwarki mogły go łatwo zrozumieć. Jeśli kod witryny jest trudny do odczytania, wyszukiwarki mogą nie być w stanie zaindeksować jej zawartości.