Dlaczego koty liżą się nawzajem: Zrozumienie języka kotów‍Koty liżą się nawzajem z różnych powodów. Może to być wyraz miłości lub przyjaźni, sposób na pokazanie, że ci ufają, a nawet znak, że kogoś nie lubią. Jest to działanie, które może wydawać się nam dziwne, a nawet obrzydliwe, ale dla kotów ma znaczenie. Lizanie kotów nie ogranicza się tylko do innych kotów. Mogą lizać twoją rękę lub ramię, jeśli ci ufają (czytaj dalej). Jednak jest to znacznie bardziej powszechne między kotami, ponieważ gest ten oznacza dla nich coś bardzo specyficznego. Przyjrzyjmy się, dlaczego koty liżą się nawzajem i co to znaczy, gdy twój kot cię liże.

Zrozumienie języka dotykania językiem

Koty używają tych samych ruchów i rytmów, kiedy liżą się nawzajem, jak i kiedy liżą ciebie. Możesz dowiedzieć się, co mówi Twój kot, obserwując, jak się wzajemnie liżą. Istnieje kilka wspólnych wzorców lizania, które koty wykorzystują do komunikacji między sobą. Koty używają tych samych ruchów i rytmów, kiedy liżą się nawzajem, jak i wtedy, kiedy liżą Ciebie.

  • Możesz dowiedzieć się, co mówi Twój kot, obserwując, jak się liżą. Istnieje kilka wspólnych wzorców lizania, które koty wykorzystują do wzajemnej komunikacji.
  • Lizanie uszu lub ich okolic jest gestem terytorialnym. Ucho jest wrażliwą częścią ciała i służy do wykrywania dźwięków. Koty, które liżą uszy, oznaczają ten obszar jako swój własny.
  • Lizanie szyi, brody lub policzków to znak, że koty mają zamiar rozpocząć walkę. Koty używają swoich języków, aby usunąć zapach przeciwnika ze swojego futra.

Koty używają lizania, aby pokazać przyjaźń, miłość i przywiązanie do siebie. Czasami koty będą cię lizać, ale zazwyczaj, gdy to robią, staje się to problemem. Dzieje się tak dlatego, że jest to bardzo intymny akt wykonywany tylko między kotami, które sobie ufają i które stworzyły więź społeczną. Koty, które się nawzajem pielęgnują, są zazwyczaj bardzo bliskimi przyjaciółmi lub nawet kotami kojarzonymi. Kiedy dorosły kot liże kociaka lub nawet ludzkie dziecko, jest to gest miłości i przywiązania. Nie pielęgnują one dziecka, a jedynie okazują mu miłość i przywiązanie.

Pokazanie dominacji i ustalenie terytorium

Koty używają lizania, aby zaznaczyć swoje terytorium. Liżąc pozostawiają zapach swojej śliny na wszystkim wokół siebie. Koty, które zaznaczają swoje terytorium, wylizują wszystko, na czym mogą znaleźć swój język. Dotyczy to podłogi, mebli, a nawet Ciebie. Kiedy koty zaznaczają swoje terytorium, umieszczają swój zapach na tobie lub twoich meblach. To jest to samo, co pozostawienie ludzkiego odcisku palca na miejscu zbrodni. Kiedy inny kot liże tę samą rzecz, oba zapachy mieszają się ze sobą i nowy kot zaznaczający swoje terytorium jest świadomy obecności drugiego kota.