Sposoby na pobudzenie wydzielania endorfin, bez względu na wiekPrawdopodobnie wiesz, że endorfiny są naturalnymi substancjami chemicznymi Twojego ciała poprawiającymi samopoczucie. Są to te same naturalne substancje chemiczne, które uwalniają się w dużych ilościach, kiedy doświadczamy szczytowych momentów szczęścia i radości, na przykład podczas ekscytującej aktywności lub porywającej wędrówki. W rzeczywistości endorfiny są tak skuteczne w łagodzeniu bólu i zmniejszaniu stresu, że stały się powszechnie znane jako "naturalne środki przeciwbólowe". END^END^^END^END^END^END^END^END^END^END^END^END^END^^END Jednak uzyskanie przepływu tych naturalnych środków przeciwbólowych nie zawsze jest łatwe. Jeśli nie jesteś w stanie wyjść na łono natury tak często, jak byś chciał, możesz na przykład zwiększyć produkcję endorfin za pomocą kilku małych zmian w swojej rutynie. Te 6 sposobów pomoże Ci naturalnie zwiększyć poziom endorfin, kiedy tylko będzie to możliwe.

Poranny spacer

Udowodniono, że spacerowanie zwiększa nastrój na wiele sposobów, ale najważniejszym sposobem jest zwiększenie produkcji endorfin. Kiedy idziemy na spacer, nasze ciała są zmuszone do produkcji większej ilości endorfin w odpowiedzi na zwiększone zapotrzebowanie. Dzieje się tak dlatego, że kiedy nasze ciała są w ruchu, produkują więcej dwutlenku węgla niż kiedy jesteśmy nieruchomi, co następnie powoduje, że wydalają więcej CO2. To z kolei powoduje wzrost endorfin. Tak więc, jeśli chciałbyś mieć więcej energii w ciągu dnia i doświadczyć redukcji stresu i niepokoju, spróbuj wziąć krótki spacer, kiedy po raz pierwszy wstajesz.

Nie tylko będziesz w stanie zrobić więcej w ciągu dnia, ale także będziesz w stanie lepiej cieszyć się innymi codziennymi czynnościami, ponieważ będziesz miał zmniejszony poziom stresu i niepokoju z uwolnienia endorfin.

Medytacja

Medytacja jest jednym z najlepszych sposobów na zwiększenie poziomu endorfin, nawet bardziej niż ćwiczenia. Podczas gdy ćwiczenia powodują uwalnianie endorfin, to nie porównuje się do uwalniania spowodowanego przez medytację. W rzeczywistości badania wykazały, że medytacja może zwiększyć poziom endorfin aż o 400%. Teraz to nie znaczy, że powinieneś porzucić swoją regularną rutynę ćwiczeń. Zamiast tego, spróbuj dodać medytację do mieszanki.

Istnieje wiele różnych rodzajów medytacji, ale wszystkie one obejmują skupienie się na jednej rzeczy podczas blokowania wszystkich innych myśli i rozproszeń. To skupienie samo w sobie może spowodować wzrost endorfin, więc spróbuj prowadzić dziennik i zapisać jedną rzecz, za którą jesteś wdzięczny każdego dnia. Jeśli dodać medytacji do codziennej rutyny, zobaczysz swój nastrój i ogólne korzyści zdrowotne skyrocket.

Ćwiczenia

Ćwiczenia są jednym z najlepszych sposobów, aby zwiększyć poziom endorfin, zwłaszcza gdy są wykonywane na zewnątrz w przyrodzie. W rzeczywistości badanie wykazało, że ćwiczenia na świeżym powietrzu mogą zwiększyć poziom endorfin nawet o 15%. Ponownie, nie oznacza to, że powinieneś porzucić swoje ćwiczenia w pomieszczeniach i wyjść na zewnątrz za każdym razem. Ale, okazjonalna zmiana scenerii i aktywności przejdzie długą drogę w kierunku zwiększenia produkcji endorfin.

Ćwicząc na zewnątrz, spróbuj wybrać się na spacer lub wędrówkę w naturalnym otoczeniu. Albo, jeszcze lepiej, spróbuj uprawiać sport, taki jak narciarstwo, wspinaczka czy surfing. Te sporty zabierają Cię na łono natury, jednocześnie oferując dreszczyk emocji i podniecenia, który jest również związany z produkcją endorfin.